7 Afrodiziak, ktoré zvýšia vaše libido

7 Afrodiziak ktoré zvýšia vaše libido

Afrodiziakum sa rozumie potravina alebo liek, ktorý v nás vyburcuje náš sexuálny inštinkt, obnoví túžbu, alebo zvýši sexuálnu rozkoš alebo výkon.

Prírodné afrodiziaka sú dnes horúcou témou, o čom svedčí nespočetné množstvo farmaceutických liečiv a prípravkov dostupných na trhu s liečivami a trhom špecificky určeným pre ich účinky zvyšujúce libido.

Avšak niektorý jedinci preferujú pred liečivami prírodné alternatívy, keďže sú vo všeobecnosti bezpečnejšie a zvyknú mať menej vedľajších účinkov.

Tento článok hodnotí 7 vedecky podložených afrodiziak, ktoré vedia zvýšiť vaše libido.

Maca

Maca je sladká koreňová zelenina s niekoľkými zdraviu prospešnými vlastnosťami.

V Južnej Amerike sa bežne používa na zvýšenie plodnosti, dokonca sa jej tam dostala prezývku „Peruánska Viagra.“ Rastie prevažne v horách centrálnej časti Peru, a je to príbuzná rastlina pre odrody hlúbovitej zeleniny, ako je brokolica, karfiol, kel a kapusta.

Maca je jednou z mála populárnych prírodných afrodiziák, ktoré sú vedecky podložené.

Štúdie na zvieratách referujú o nárastoch v libide a efektívnej funkcii u myší a potkanov kŕmených macou.

A zdá sa, že maca má libido zvyšujúce účinky aj na ľuďoch. Štyri vysoko kvalitné štúdie uviedli, že účastníci ich štúdii po konzumácii hlúboviny maca pocítili zvýšenú sexuálnu túžbu.

Okrem iného, ďalšia malá štúdia naznačuje, že maca môže pomôcť znížiť stratu libida, ktorá je zvyčajne pozorovaná ako vedľajší účinok určitých antidepresív. Vo väčšine štúdii bolo účastníkom denne podávaných 1,5-3,5g maca, a to po dobu 2 až 12 týždňov.

Účastníci štúdii tieto dávky zvyčajne dobre znášali a zaznamenali pár vedľajších účinkov. Avšak na určenie bezpečných dávok a dlhodobých účinkov je potrebné realizovať ďalšie štúdie.

Zhrnutie: Maca je sladká koreňová zelenina, ktorá môže pomôcť pri zvýšení vášho libida

Tribulus (Kotvičník zemný)

Tribulus terrestris, taktiež známy ako bindii je ročná rastlina, ktorá rastie v suchom podnebí.

Bežne sa používa na zvýšenie výkonu u atlétov, neplodnosti a strate libida.

Tento bylinný doplnok je taktiež podložený určitými vedeckými štúdiami. Štúdie na zvieratách uviedli zvýšenú produkciu spermii u potkanov danú touto bylinou.

Ďalšia štúdia zistila, že 88% žien so sexuálnou dysfunkciou pocítilo zvýšené sexuálne uspokojenie po tom čo každý deň po dobu 90 dní užívalo 250mg Tribulusu.

Nenadväzne na to skupina výskumníkov skúmala účinky Tribulusu na ženy so sexuálnou dysfunkciou tým, že im dávala extrakt z tejto byliny v dennej dávke 7,5mg.

Po niekoľkých týždňoch tieto ženy, ktoré užívali Tribulus uvádzali výrazne zvýšenú túžbu, vzrušenie, lubrikáciu a uspokojenie zavŕšené orgazmom.

Znamená to, že pre stanovenie optimálneho dávkovania, ako aj zistenia účinkov Tribulus doplnkov na mužoch je potrebný ďalší výskum.

Zhrnutie: Rastlina Tribulus terrestris môže mať u žien afrodiziakálne účinky. Pre stanovenie optimálneho dávkovania, ako aj zistenia účinkov Tribulus doplnkov na mužoch je potrebný ďalší výskum.

Ginko Biloba

Ginko biloba je bylinný doplnok odvodený z jedného z najstarších druhov stromov — z Ginkgobiloba stromu(Ginko dvojlaločné).

Je populárne v tradičnej Čínskej medicíne ako liečivo pre množstvo ochorení, vrátane depresie a slabého sexuálneho výkonu.

Pri Gingo bilobe sa uvádza, že pôsobí ako afrodiziakum tým, že uvoľňuje stiahnuté cievy a zvyšuje tak prietok krvi.

Štúdia však dospeli k odlišným výsledkom.

Napríklad jedna malá štúdia uvádza, že ginko biloba znižuje stratu libida spôsobenú užívaním antidepresív asi u 84% účastníkov štúdie.

Ako muži, tak ženy zúčastnení štúdie uviedli, že pocítili zvýšenú túžbu, radosť a schopnosť dospieť k orgazmu po užívaní 60–120 mg tohto doplnku na dennej báze, avšak účinky sa zdali byť silnejšie u žien.

Nadväzná štúdia však pri užívaní ginkobiloba pri podobnej skupine účastníkov nezaznamenala žiadne výrazné zlepšenia.

Ľudské telo ginkobilobu vo všeobecnosti znáša dobre, no môže pôsobiť na zrieďovanie krvi. Preto, ak užívate lieky na zriedenie krvi, tak sa o užívaní ginkobiloby najskôr porozprávajte s vašim obvodným lekárom.

Zhrnutie: Ginkobiloba môže mať afrodiziakálne účinky, no výsledky štúdii sa v tomto tvrdení rozchádzajú. Bylina samotná môže reagovať s látkami na riedenie krvi, preto by ste mali jej užívanie najprv konzultovať s vašim obvodným lekárom.

Červená ženšen

Ženšen je v Čínskej medicíne ďalšou populárnou bylinkou.

Jeden konkrétny druh — červená ženšen — sa zvyčajne používa na liečbu viacerých ochorení u mužov, ako aj u žien, vrátane nízkeho libida a sexuálnej funkcie.

Niekoľko štúdii skúmalo použitie ženšene u mužov a dospeli k záveru, že červený ženšen bol aspoň 2x tak účinný, podávané placebo na zlepšenie erekcie. Jedna malá štúdia o ženách v meno pauze taktiež zistila, že červená ženšen u nich môže zvyšovať vzrušenie.

Tieto výsledky však nie sú univerzálne. Niektorí odborníci navyše spochybňujú hodnovernosť týchto štúdii a apelujú na to, že sa dospeje k finálnemu konštatovaniu je potrebné urobiť ďalší výskum.

Jedna štúdia mala účastníkov, ktorí denne po dobu 2 až 12 týždňov užívali 1,4 až 3g červeného ženšena.

Táto a ďalšia štúdia zistila, že ľudia vo všeobecnosti ženšen znášajú dobre, no môže reagovať s liekmi na rednutie krvi a s liečbou hormonálne citlivých druhov rakoviny.

V niektorých prípadoch môže ženšen spôsobovať bolesti hlavy, zápchu, alebo mierne podráždenie žalúdka.

Zhrnutie: Červený ženšen je populárna bylina, ktorá môže pomôcť pri zvýšení sexuálneho apetítu, a zlepšiť erekciu v prípade mužov a vzrušenie v prípade žien. Avšak na potvrdenie týchto účinkov je potrebné realizovať rozsiahlejšie štúdie.

Senovka grécka (Fenugreek)

Senovka grécka je ročná rastlina pestovaná po celom svete.

Jej semená sa najčastejšie používajú v juhoamerických jedlách, no taktiež sú populárne v Ajurvédskej medicíne ako rastlina používaná proti zápalom a liečivo na zvýšenie libida.

A možno pre to existuje aj dôvod — lebo táto bylinka v sebe obsahuje zložky, ktoré môže naše telo využiť na tvorbu sexuálnych hormónov(estrogénu a testosterónu).

V jednej malej štúdii, kde bol mužom každý deň po dobu 6 týždňov podávaný 600mg extrakt zo senovky gréckej títo uviedli, že pocítili zvýšené sexuálne vzrušenie a viac orgazmov.

Podobný experiment urobili tento krát u žien, ktoré pociťovali nízku chuť na sex, tieto ženy rovnako užívali každý deň 600mg extraktu zo senovky gréckej.

V porovnaní so skupinou, ktorej bolo podávané placebo bol na konci 8 týždňa u týchto žien pozorované vzrušenie a výrazný nárast chuti na sex.

Senovka grécka je vo všeobecnosti telom prijímaná dobre, no môže reagovať s liekmi na riedenie krvi a môže spôsobovať mierne podráždenie žalúdka.

Navyše kvôli svojmu vplyvu na pohlavné hormóny môže senovka taktiež narúšať liečbu hormonálne citlivých druhov rakoviny.

Zhrnutie: Senovka grécka môže zvýšiť sexuálnu túžbu a vzrušenie ako u mužov tak u žien. Jednotlivci, ktorí berú lieky na riedenie krvi by sa jej mali vyhnúť.

Pistáciové oriešky

Ľudia už jedli pistáciové oriešky už 6000 rokov pred Kristom.

Sú celkom výživné a obzvlášť bohaté na bielkoviny, vlákniny a zdravé tuky.

Pistácie majú celú škálu zdraviu prospešných vlastností, ako je znižovanie krvného tlaku, kontrola telesnej hmotnosti a znižovanie rizika srdcovocievnych ochorení.

Okrem toho môžu tiež pomôcť znížiť príznaky erektilnej dysfunkcie.

V jednej malej štúdii sa píše, že muži, ktorí jedli po dobu 3 týždňov každý deň 100g pistácii pocítili zvýšený prísun krvi do penisu a erekcia bola pevnejšia.

Odborníci naznačili, že tieto účinky mohli vzniknúť v dôsledku schopnosti pistácii znížiť hladinu cholesterolu v krvi a lepšie stimulovať prietok krvi do celého tela.

Táto štúdia však nepoužila na porovnanie placebo skupinu, čo sťažuje interpretovanie jej výsledkov. Pred vyslovením konečných záverov treba realizovať rozsiahlejšie/podrobnejšie štúdie.

Zhrnutie: pistáciové oriešky zrejme zvyšujú prietok krvi, čím prispievajú k pevnejším erekciám. No pred vyslovením konečných záverov však treba realizovať rozsiahlejšie štúdie.

Šafrán

Šafrán je korenina získavaná z kvetu šafránu siateho (Crocussativus). Je pôvodom z juhozápadnej Ázie, a na váhu patrí medzi tie najdrahšie koreniny.

Táto korenina sa často krát používa ako alternatívny liek a liečbu depresie, znižovanie stresu, a vylepšovanie nálady.

A šafrán je okrem iného populárny pre svoj potenciálne afrodiziakálne účinky, hlavne u jedincov, ktorí užívajú antidepresíva.

Jedna štúdia pozorovala, že skupina mužov, ktorej dali užívať každý deň po dobu 4 týždňov 30mg šafranu pocítila výrazné zlepšenie erekcie oproti skupine, ktorej podávali len placebo.

Nadväzujúca štúdia, teraz u žien pozorovala, že ženy zo skupiny, ktorej podávali šafran pocítili vyššie úrovne vzrušenia a vyššiu lubrigáciu, oproti skupine, ktorá užívala iba placebo.

Napriek tomu štúdie o afrodiziakálnych vlastnostiach šafranu u jedincov, ktorí netrpia depresiou, prinášajú nekonzistentné výsledky.

Zhrnutie: Šafrán môže pomôcť pri zvýšení sexuálneho apetítu u jednotlivcov a riešiť poruchy a problémy libida, ktorí užívajú antidepresíva. Avšak výsledky v iných skupinách zostávajú rozporuplné.

Dobre známe afrodiziakálne jedlá, ktorých vlastnosti nie sú podložené jasnými vedeckými dôkazmi

Medzi ľuďmi sa vie, že aj ďalšie potraviny majú afrodiziakálne vlastnosti.  sú označené ako afrodiziakálne účinky. Avšak ich libido zvyšujúce účinky sú podložené len malým množstvom vedeckých dôkazov.

Tu máte k dispozícii pár z týchto rozporuplných potravín

Čokoláda: O zložkách v kakau sa tvrdí, že majú afrodiziakálne účinky, obzvlášť u žien. Avšak štúdie nám na podporenie tejto populárnej domnienky ponúkajú len veľmi málo dôkazov (40).

Ustrice: Zatiaľ čo jedna štúdia uvádza, že môžu mať u potkanov určité účinky zvyšujúce libido, tak neexistujú štúdie, ktoré by tieto vlastnosti podporovali u ľudí (9, 41).

Vitex jahňací: Štúdie naznačujú, že toto ovocie môže ovplyvniť hladinu hormónov a znížiť u žien symptómy predmenštruačného syndrómu (PMS). Avšak neexistujú žiadne dôkazy, že má nejaké libido zvyšujúce vlastnosti.

Med: Pre navodenie romantiky v manželstve sa používa už stáročia. Jeden jeho druh sa nazýva „bláznivý med“, dokonca sa predáva ako sexuálny stimulant. Napriek tomu toto tvrdenie nepodporujú žiadne štúdie, a k tomu môže obsahovať nebezpečné toxíny.

Epimedium: taktiež známa ako hornygoatweed (v doslovnom preklade *tráva nadržaných kôz), je populárna v tradičnej Čínskej medicíne pri liečbe zdravotných problémov ako je erektívna dysfunkcia. Štúdie na bunkách a zvieratách nám pre toto použitie poskytujú určitý prvotný dôkaz, no potrebné sú k tomu štúdie na ľuďoch.

Štipľavé chili papričky: Podľa zaužívaného presvedčenia nám kapsacín, zložka, ktorá dáva chili papričkám ich štipľavú chuť stimuluje naše nervové zakončenia na jazyku, čím sa uvoľňujú chemikálie zvyšujúce našu chuť na sex. Avšak toto tvrdenie nepodporujú žiadne štúdie.

Alkohol: Alkohol môže pôsobiť ako afrodiziakum tým, že mužom a ženám pomáha uvoľniť sa a dostať sa do nálady. Avšak tvrdý alkohol môže vzrušenie a sexuálny apetít naopak znížiť, takže všetko s mierou.

Zhrnutie: Doplnky stravy uvedené vyššie sú často označované za látky zvyšujúce sexuálnu túžbu. V súčasnosti však existujú obmedzené vedecké dôkazy na podporu ich užívania ako látok majúcich afrodiziakálne účinky.

 

Suma sumárum

Pokiaľ ide o zvýšenie chuti na sex, tak zoznam potravín s potenciálnymi afrodiziakálnymi vlastnosťami je veľmi široký.

Avšak len malá časť z týchto údajných afrodiziak je naozaj vedecky podložená.

Ak chcete dať šancu niektorej z vedecky podložených možností, tak možno budete chcieť začať s malými množstvami a potom si budete postupne zvyšovať dávkovanie podľa vlastných preferencii.

Taktiež je dôležité poznamenať, že prírodné afrodiziaka môžu reagovať s určitými liekmi.

V prípade, že v súčasnosti užívate nejaké lieky, tak skôr než začnete s užívaním týchto potravín a bylín by bolo dobré navštíviť svojho obvodného lekára a skonzultovať to s ním.